Haber

Myanmar’da batan mülteci teknesinden 154 Arakanlı Müslüman kurtarıldı

Myanmar’da Rohingya Müslümanlarını taşıyan ve su alan tekneden 154 kişinin kurtarıldığı bildirildi.

Ordudan yapılan açıklamaya göre, devlete ait Petrol ve Gaz şirketine ait bir geminin Rohingya mültecileri taşıyan botta sorun fark etmesi üzerine bölgeye iki bot yardım için gönderildi.

Suya batmak üzere olan mülteci botundaki 48’i kadın 154 Rohingya Müslümanı yapılan çalışmayla kurtarıldı.

Öte yandan, bu hafta başlarında Andaman Denizi’nde mahsur kalan tekne ile mültecileri taşıyan teknenin aynı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Tayland donanması yetkilisi Pokkrong Monthatphalin yaptığı açıklamada, kayıp tekneye Andaman Denizi’nde ulaşılamadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), dün Myanmar’ı deniz yoluyla terk ettikten sonra Andaman Denizi’nde mahsur kalan bir grup Rohingya mültecinin derhal kurtarılması çağrısında bulunmuştu.

Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizlik

2012 yılında Myanmar’ın Arakan eyaletinde Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda binlerce Müslüman hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

25 Ağustos 2017’de Arakan’da sınır karakollarına eş zamanlı düzenlenen saldırılarla bağlantılı olarak Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler kitlesel şiddet eylemleri başlattı.

BM’ye göre Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bini geçti.

Uluslararası insan hakları örgütleri uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Rohingya Müslümanlarına yönelik şiddeti “etnik temizlik” veya “soykırım” olarak nitelendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu