Haber

Sera Kadıgil: “Kadınları ve Kız Çocuklarını Eğitimden Uzaklaştırmak İçin Ellerinden Geleni Yapan Bu İktidar, Kadına Yönelik Şiddetin Asli…

Türkiye Personel Partisi Sözcüsü Sera Kadıgil, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Uğraş Günü hasebiyle “Kadınları ve kız çocuklarını eğitimden uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapan bu iktidar, kadına yönelik şiddetin asli sorumlusudur. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkan iktidar öldürülen her kadının katilidir. Kadınları istihdamdan dışlayanlar, baba ya da koca eline mahkum bırakmak isteyenler tüm bu şiddet sarmalının yegane sorumlusudur. Bunun karşısında tek bir çözümümüz var o çözümün adı da dayanışma” açıklamasını yaptı.

Türkiye Emekçi Partisi (TİP) Sözcüsü Sera Kadıgil, bugün TBMM’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında basın toplantısı düzenledi. Kadıgil, şunları söyledi:

“KADINLARIN, GENÇLERİN, HAYVANLARIN DOĞANIN KATLİAMINA NEDEN OLAN ŞEYİN ADI, ADIYLA SANIYLA ERKEK TERÖRÜDÜR”

“Yaşadığımız ülkede bir 25 Kasım’da daha kan gövdeyi götürüyor. Yaşadığımız biz bayanların, gençlerin, hayvanların tabiatın katliamına neden olan şeyin ismi, ismiyle sanıyla erkek terörüdür. Kendini hiyerarşik olarak bütün canlıların üstünde gören ve bütün canlıların üzerinde her türlü tahakküm ve tasarruf hakkı olduğunu düşünen canlı tipi olan erkeğin, erkek aklın kurduğu ataerkil nizamın bir terörüdür bizim yaşadığımız şey. O erkek ki tüm varlıklar içinde en akıllısı, en ahlaklısı, en çok yaşamayı hak edenidir. O ki yapıp ettiklerinin, çalıp çırptıklarının, yakıp yıktıklarının hesabı görülemez kutsal bir varlıktır. Gençlerimiz ölüyorsa bunun sebebi teröre direniştir. Bayanlar şiddete uğruyorsa bunun sebebi fıtratlarına uygun davranmamalarıdır. Köpekler katlediliyorsa nedeni yalnızca küçük çocukları korumaktır. Ağaçlar kesiliyor, dereler kurutuluyorsa refah içinde yaşamamızı sağlayan sevgili erkeklerimiz bu türlü istediğindendir.

Anlattığımız Türkiye özelinde baktığımızda Türk-Sunni erkek kategorisinde olanların öteki tüm kategorileri dışlaması hatta yok etmesinin zihinsel kökenlerine de bakmak gerekiyor. Bu zihniyet kendini şahsen zatı muhteremin ağzından ‘kadın ve erkeğin eşitliği fıtrata ters’ kelamlarından kendini açıkça söz ediyor.

“AVRUPA VE OECD ÜLKELERİ ARASINDA FİZİKSEL VEYA CİNSEL ŞİDDET GÖREN KADIN ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU YER TÜRKİYE”

Avrupa ve OECD ülkeleri ortasında erkeklerden fizikî yahut cinsel şiddet gören bayan oranının en yüksek olduğu yer Türkiye. Bu ülkede yaşayan bayanlar Avrupa’nın ve OECD ülkelerinin herhangi birinde yaşayan kadınlardan çok daha sık, çok daha ağır, çok daha vahim bir biçimde şiddete maruz kalıyorlar. Her 10 kadından 4’ü ömründe erkek şiddetine maruz kalıyor bu ülkede. Bu salonda oturan 6 tane bayan arkadaşım var. Çok güzel biliyorum hayatınızda bir tek gün ‘hiç şiddete uğramadım, hiç cinsel tacize uğramadım. Bir gün otobüste seyahat ederken beni otobüste sıkıştıran olmadı. Ben bu çocukları tek başıma büyütmek zorunda kalmadım’ bu türlü bir şey düşünebilmek Türkiye’de yaşayan bir kadın için lükstür. Bunun sebebi de çok net ataerki. Bu, ‘fıtrat’ diye bize satmaya çalıştıkları ataerki üzerinden oluyor ve bir sömürü düzeni var. Kadınların üzerinden bir sömürü düzeni inşa etmişler, bu sömürü düzeni üzerinden canları ne istiyorsa onu yapmaya devam etmek istiyorlar.

Dünyadaki yoksulların yüzde 70’i bayan. Dünyada tarım topraklarının yüzde 10 ila 20’si arasında sadece kadınlara ait geri kalanının tamamı erkeklerin mülkiyetinde. Dünyada gıdayı üretenlerin yüzde 70’i bayan, buna karşın açlık çekenlerin tekrar yüzde 60’ı kadın. Yani kadına yönelik şiddetin en önemli sebebi bu sömürüyü sürdürebilmek isteyen erkekler ve erkek terörü.

Dünyada ücretsiz bakım işlerinin yüzde 76’sını bayanlar yapıyor. Konutu bayanlar çekip çeviriyor. Konutta bir çocuk varsa ona bayanlar bakıyor. Meskende bir hasta, engelli varsa onunla bayanlar ilgileniyor. Devlet bütün sorumluluğunu sırtından bayanların üstüne atmış sonra da yılda 2 gün bayana yönelik şiddetle çaba masalları anlatıyor.

Bu ülkede 15 yaşın üzerinde tam 32 milyon bayan yaşıyor. Bu 32 milyon bayanın yalnızca 9 milyonu istihdamda kayıtlı. 20 milyon bayanın kendine ilişkin bir geliri yok. Konutunda yaşayan, tercihen bir erkeğin eline bakmak mecburiyetinde. Çalışan bayanlarda diyelim bayan erkek birlikte çalışıyorlar. Ben mesaiden sonra 240 dakikamı daha konut ve bakım işlerine ayırıyorum. Biz durmadan çalışıyoruz. Şayet iş bulabilecek kadar şanslıysak evvel işte çalışıyoruz oradan gelip konutumuzda çalışmaya devam ediyoruz. İstedikleri, bize layık gördükleri dünya bu, isyanımızda bizim tam olarak bunun içindir.

“BU ÜLKEDE 13,3 MİLYON KADIN ÇOCUĞUNA BAKMAK ZORUNDA OLDUĞU İÇİN İŞ BİLE ARAYAMIYOR”

Bu ülkede 13,3 milyon bayan çocuğuna bakmak zorunda olduğu için iş bile arayamıyor. Bayana yönelik şiddetle nasıl gayret edeceksin? Bir bayan konutunda şiddete uğruyorsa gidecek yeri yok. Sığınma meskeni açıyor musun? Yok. Rastgele bir takviye programın var mı? Yok. Bu şiddetin kökenini ortadan kaldırmak için rastgele bir adım atıyor musun? Hayır yok. ya İçişleri Bakanlığı bir program açıklıyor ya Adalet Bakanlığı bir program açıklıyor. Yok polisi eğiteceğim, yok hakimi eğiteceğim. Hoş bunları yapman lazım esasen. Bunların tamamı bir paket olarak baktığınızda şuna yönelik; bir şiddet olayı olmuş o şiddet olayından sonraki cezalandırma safhası.

AKP iktidarının 20 yıldır bu şiddeti ortadan kaldırmak için yaptığı ne var? Bunların sebebi ailenin içindeki bayanın erkeğe tabi bir mal olarak görülmesidir. Bu sebebi ortadan kaldırmadıkça hiç kimse karşımıza gelip ben bayana yönelik şiddetle gayret ediyorum masalları anlatmasın. Bayan erkek eşitliği kavramını kullanmaktan aciz bir iktidarla yönetiliyoruz. ‘Kadın erkek fırsat eşitliği’ diye saçma sapan bir şey uydurmuşlar eşitliği ağızlarına alamıyorlar. Eşitliği ağızlarına alamadıkları vakit da bayana yönelik şiddetle çaba edemiyorlar.

“FITRAT’ ADI ALTINDA SATMAYA ÇALIŞTIĞINIZ ERKEK UYDURMASI TOPLUMSAL CİNSİYET ROLLERİDİR”

25 Kasım için manalı iletiler yayınlayarak duyar kasacak bütün erkekler beni çok güzel dinlesin. Bayana yönelik şiddetin temel sebebi ‘fıtrat’ ismi altında satmaya çalıştığınız erkek uydurması toplumsal cinsiyet rolleridir. Bununla körüklenen cinsiyet eşitsizliğidir ve tarih sahnesine çıktığı günden bu yana sırtını bu eşitsizliğe dayamış kapitalist üretim sistemleridir. Bu eşitsizliği ve sömürüyü ortadan kaldırmadıkça hiç kimse bayana yönelik erkek şiddetiyle uğraş ediyorum diyemez. Başımızdaki belanın ismi mülkiyet aşkıdır. Erkeklerin hem bir şeylere sahip olma aşkıdır hem bu bir şeylere sahip olma aşkını besleyen sistemin içerisinde bayana, çocuğa sahip olma aşkıdır.

Bize kutsal aile diye satmaya çalıştıkları şeyde tam bu, o denli bir aile hayal ediyorlar ki meskende bir baba, anne, çocuk var. Anne ve çocuk babanın dediği her şeyi yapmak zorunda, onların kelamından çıkamaz neden zira erkeğimiz her şeyin en doğrusunu bilir. Şayet genç bir bayansanız babanızın kelamını dinleyeceksiniz, sokaktaysanız ağabeyinizin kelamını dinleyeceksiniz, evlenince kocanızın kelamını dinleyeceksiniz, yetmez oğlunuz bir kesim büyüyünce onun kelamını dinleyeceksiniz. Neden, zira ‘fıtrat’ bu türlü. Yönetenler bu türlü olsun istiyor. Yönetenlerin işine bu türlü geliyor.

Bu ülkeyi yöneten mesken İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkan o erkeğin çok net ifade ettiği gibi kadının öncelikli işinin annelik olduğunu düşünmeye başladığınız anda siz kadınların maruz kaldığı her türlü şiddeti meşrulaştırmış oluyorsunuz. ‘O bayanın orada ne işi vardı?’, ‘Öyle yapmasaymış’, ‘Namusuyla konutta oturan bayanların başına bu türlü şeyler geliyor mu?’ Bu soruları o küçük erkek akılları sormaya devam ettikçe sakın ağzınıza ne 25 Kasım’ı alın, ne bayana yönelik şiddetle gayret ediyoruz diye bize masallar anlatın.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN BİR GECEDE ÇIKAN İKTİDAR ÖLDÜRÜLEN HER KADININ KATİLİDİR”

Kadınları ve kız çocuklarını eğitimden uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapan bu iktidar, bayana yönelik şiddetin asli sorumlusudur. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkan iktidar öldürülen her kadının katilidir. Kadınları istihdamdan dışlayanlar, baba ya da koca eline mahkum bırakmak isteyenler tüm bu şiddet sarmalının yegane sorumlusudur. Bunun karşısında tek bir çözümümüz var o çözümün adı da dayanışma.

Bugün 25 Kasım ve ülkenin dört bir yanında eylem çağrıları yapılıyor. Devletimiz bu dayanışmayı ortadan kaldırabilmek için mesela bugün Taksim’de yapılacak bayan yürüyüşünü yasaklıyor. Şu anda saray rejimi yüzünden geldiğimiz durum şu: Beyoğlu Kaymakamı büyüktür, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası. Meclis kürsüsünden açık açık soruyorum Beyoğlu Kaymakamı sen kimsin? Bu ülkenin Anayasası var. Herkes evvelce müsaade almaksızın kendi görüşlerini açıklamak için basın açıklaması yapmak, aksiyon koyma hakkına sahiptir. Anayasa bu, toplumun bütün mukavelesi. Sen kimsin? Bir kişi tarafından atanmış bir ilçe Kaymakamısın. Bu ne cüret? Nitekim aklım almıyor.

“BİZİM KENDİMİZ GÜVENDİĞİMİZ TEK YER BİRBİRİMİZLE BERABER OLDUĞUMUZ ZAMANLARDIR”

Bizim kendimiz güvendiğimiz tek yer birbirimizle birlikte olduğumuz vakitlerdir. Biz bunun için sokaklardayız. Biz dayağa karşı yürüyüş diye 87 yılında sokağa çıkan feminist büyüklerimizden aldığımız elle bunu anlatmaya çalışıyoruz. Her bayanın başına geliyor eğitimlisi, eğitimsizi fark etmez. Her bayan konutunda şiddete uğruyor. Kimse kendini yalnız hissetmesin. Devletin utanmadan yasaklamaya kalktığı bu yürüyüşleri o yüzden yapıyoruz. Bunu bir erkeğin algılaması mümkün değil. Bir gece çıktığınızda ‘taksi bulamazsam neremi ellerler, tecavüze uğrayıp bir köşeye atılır mıyım?’ Hiç bu türlü kaygılarınız olmuyor sizin. O yüzden de anlamanız mümkün değil. İçinde yaşadığımız toplum bizi o denli bir yetiştiriyor ki bunu olağan sanmaya başlıyoruz ve hatta bunun bir adım ötesi erkekler bunu vazifeleri sanmaya başlıyor.

Erkeklerin işine gelen bu tertipte, erkek hükümran bu toplumda, erkek hükümran bu devletten lakin ve sadece aptallıktır. O yüzden biz sadece birbirimize dayanacağız, güveneceğiz ve o yüzden önümüzdeki birinci seçimde elimizdeki mührü bayanları konuta kapatmaya çalışan bu saçma sapan ataerkil zihniyetin tek temsilcisi olan Recep Tayyip Erdoğan’a değil kadın erkek eşitliğini netçe ortaya koyma becerisine sahip ‘aman sağcılar ne yapar, muhafazakarlar ne der’ diye düşünmeden bayan erkek eşitliğini olması gerektiği üzere savunan, toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan ve bunun için çaba edecek, bunun için bütçe ayıracak insanlardan yana kullanın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu