Haber

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

AK Parti Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Bayan Kolları başkanlıklarınca, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” münasebetiyle basın açıklaması yapıldı.

AK Parti Edirne Bayan Kolları Lideri Nergiz İnce, Saraçlar Caddesi’nde yaptığı açıklamada, AK Parti’nin, Anayasa’da, TCK’da yapılan değişiklikler ve 6284 sayılı Kanun ile bayana yönelik şiddet ile çabada kıymetli aralıklar aldığını söyledi.

İyi hal ve tutuklama kaidelerinin yine düzenlendiğini belirten İnce, “Kadına yönelik şiddetin cezalarını artırdık. Nikahlı eşe karşı işlenen suçu boşanmış eşi de kapsayacak şekilde genişlettik. TCK’da yapılan son düzenlemelerle erkeğin kadına yönelik işlediği suçlarda iyi hal uygulamasını kaldırdık ve kadına şiddeti katalog suç kapsamına aldık. Artık takım elbise giyen, kravat takanlar takdir indirimi gerekçesinden faydalanamıyor.” diye konuştu.

İnce, 2013 yılında kurulan Şiddet İzleme Merkezleri aracılığıyla 81 vilayette 1 milyonun üzerinde şahsa ulaşıldığını lisana getirdi.

Kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet ve taciz hareketlerini önlemek üzere kolluk kuvvetlerine tek tuşla ulaşabildikleri KADES (Kadın Acil Destek) Taşınabilir Uygulaması’nın hayata geçirildiğini belirten İnce, şunları kaydetti:

“KADES uygulamasını yaklaşık 4 milyon kişi indirdi, 300 bini aşkın kişi ise ihbarda bulundu. Kadına yönelik şiddetin 7 gün 24 saat takip edilebilmesi ve kadının etkili şekilde korunabilmesi adına Elektronik Kelepçe Uygulaması’nı 2015’te yine AK Parti olarak biz hayata geçirdik. 2011’de ise iş yerlerinde Ruhsal Tacizin Önlenmesi (Mobbing) Genelgesi’ni düzenledik ve mobbingi kabahat kapsamına aldık. Yalnızca mesken içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin bayanlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla gayret edeceğiz. Var olan tahlil tekliflerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz.”

Açıklamaya Vilayet Lideri Belgin İba ve bayan kolları üyeleri de katıldı.

Kırklareli

AK Parti Kırklareli Bayan Kolları Lideri Hanife Büyükyeğen, parti binasında yaptığı açıklamada, 5,5 milyon bayan üyesi, 600 bine yakın istekli teşkilat mensubuyla güçlü bir bayan hareketi olduklarını söyledi.

AK Parti Bayan Kolları olarak, bayan odaklı siyaset ve uygulamaların takipçisi olduklarını tabir eden Büyükyeğen, “Kadına şiddet, insanlığa ihanettir. Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet, sadece ülkemizin değil, maalesef tüm dünyanın sorunudur. Tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlıyız. Şunu apaçık söylüyoruz ki bu konuda asla toleransımız yok.” tabirlerini kullandı.

Basın açıklamasına AK Parti Vilayet Lideri Alper Çiler de katıldı.

Tekirdağ

AK Parti Tekirdağ Bayan Kolları Lideri Nihal Erdoğan Köşdere de Hasan Ali Yücel Meydanı’nda yaptığı konuşmada, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle, bu konudaki kararlılıklarını bir daha vurgulamak, hükümet tarafından atılan adımları bir kez daha hatırlatmak istediklerini söyledi.

Kadına şiddetin “insanlığa ihanet” olduğunu vurgulayan Köşdere, “Kadını ve kadının varlığını son derece önemseyen bir yaklaşımla ‘Kadına Yönelik Şiddetle Memleketler arası Çaba Günü’ kapsamında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık tekrarladığı üzere bayana şiddetin, insanlığa ihanet olduğunu bir kere daha haykırıyoruz. AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu şuurla hareket ediyor, her fırsatta lisana getiriyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu