Haber

Yunanistan Ege’de mahsur kalan sığınmacılar için operasyon başlattı

Yunanistan Girit açıklarında bir balıkçı teknesinde mahsur kalan yüzlerce sığınmacıyı kurtarmak için operasyon başlattı. Balıkçı teknesinde 400 ila 500 kişinin bulunabileceği belirtiliyor.Yunan Kıyı Güvenliği, Ege Denizi’nde Girit Adası’nın güneybatısında bir balıkçı teknesinde mahsur kalan ve sayılarının 500 kadar olabileceği kestirim edilen sığınmacıları karaya çıkarmak üzere bir kurtarma operasyonu başlattı.

Bir Kıyı Güvenliği sözcüsü Salı günü AFP haber ajansına verdiği demeçte, 400 ila 500 sığınmacı için acil durum daveti yapıldığını söyledi. Sözcü, şiddetli rüzgar nedeniyle kurtarma operasyonun zahmetle yapılabildiğini tabir etti.

Sözcü, “Suda yüzen tekneyi görebiliyoruz. Güvertede çok sayıda insan var” dedi.

Yunan Kıyı Güvenliği’nden yapılan açıklamada acil durum çağrısının gece yarısından kısa bir süre sonra geldiği bildirildi. Açıklamada, sığınmacıların yer aldığı tekneye, yakınında bulunan iki kargo gemisi, bir tanker ve iki İtalyan balıkçı teknesinin yardımcı olduğu ifade edildi.

İnsan kaçakçıları, Yunan Sahil Güvenliği ve AB Sınır Koruma Ajansı Frontex’in Ege Denizi’ndeki yoğun devriyelerine rağmen, Avrupa’ya ulaşabilmek için Girit’in güneyindeki daha uzun ve daha tehlikeli rotayı giderek daha fazla kullanıyor.

Böylece sığınmacıların geçişleri sırasında karşılaştıkları riskler ve mevtle sonuçlanan kazalar da artıyor.

AFP/TY,BÖ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu