Haber

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Mardin’de konuştu Açıklaması

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, “Temel ilkemiz eşit yurttaşlıktır. Halkların eşit ve özgür yaşayacağı bir düzen kurmaktır.” dedi.

Sancar, beraberinde birtakım HDP milletvekilleri ve partililerle merkez Artuklu ilçesi Birinci Cadde’de esnafı ziyaret etti.

Daha sonra bir otelde partisinin düzenlediği “Arap Halkı ile Buluşma Toplantısı”na katılan Sancar, yaptığı konuşmada, halklarla buluşmanın, farklı inançları bir ortaya getirmenin ve onlarla diyalog içinde yürümenin temel unsurları olduğunu söyledi.

Sancar, “Temel ilkemiz eşit yurttaşlıktır. Halkların eşit ve özgür yaşayacağı bir düzen kurmaktır. Eşit yurttaşlık dediğimiz, bir ülkede yaşayan bütün halkların ve kimliklerin eşit yaşamasını kastediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Mardin’in kadim bir şehir olduğunu aktaran Sancar, şöyle devam etti:

“Hiçbir kimlik ve inanç devlet tarafından inkar edilmemelidir. Hepsi eşit kabul edilmeli, hepsi haklardan eşit yararlanmalıdır. Hiçbir devlet erki, hiçbir kimliği tanımlama hakkına sahip olmamalıdır. Herkes kendini tanımlama özgürlüğüne, kendini yaşama hakkına sahip olmalıdır.”

Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün de konuşma yaptığı program, daha sonra basına kapalı devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu