Haber

Avustralya, Çin’in askeri varlığına karşı savunmaya yatırım yapacak

Avustralya, teçhizat ve mühimmat üretebilmek için savunmaya daha fazla yatırım yapmayı planlarken, Çin bölgedeki askeri varlığını artırıyor.

Başbakan Anthony Albanese düzenlediği basın toplantısında, raporun Avustralya’nın savunma alanında yeterli kapasiteye ve hazırlığa sahip olup olmadığını değerlendirmek için hazırlandığını söyledi.

Bu çalışmanın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana hazırlanan en kapsamlı rapor olduğunu belirten Albanese, “Ulusal güvenliğimize yönelik tehditlerin sürekli arttığı bir ortamda artık eski bilgilerimize güvenemeyiz.” söz konusu.

Albanese, “Ulusal güvenliğimizi güçlendirecek ve ortaya çıkabilecek zorluklara hazırlıklı olmamızı sağlayacak raporun bulgularını destekliyoruz.” dedi. dedi.

Eski Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Angus Houston ve eski Savunma Bakanı Stephen Smith tarafından hazırlanan raporda, hükümetin cari harcamadan daha fazla savunmaya para ayırması, savunma teçhizatı ve mühimmatının yerli olarak üretilmesi gerektiği vurgulandı.

Hindistan ve Japonya da dahil olmak üzere Hint-Pasifik bölgesindeki kilit ülkelerle savunma anlaşmalarını derinleştirmeyi öneren rapor, Çin’in askeri varlığının İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana önemli ölçüde arttığını öne sürdü.

Raporda, Avustralya, İngiltere ve ABD’nin ortasındaki AUKUS yan kuruluşunun ABD nükleer teknolojisiyle çalışan bir Avustralya denizaltı filosu oluşturması için desteklenirken, Avustralya’nın eski savunma politikasının artık hedefe hizmet etmediği ve yenilenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu