Ekonomi

UBS 6 yıl sonra ilk kez zarar açıkladı

UBS, Credit Suisse’in devam eden satın alımının performansını olumsuz etkilemesi nedeniyle altı yıl içinde ilk kez çeyrek dönem zarar bildirdi.

Banka, Credit Suisse entegrasyonuyla ilgili toplam giderlerin 2 milyar dolarını ekledikten sonra eylül ayına kadar olan üç ayda 785 milyon dolar net zarar ettiğini açıkladı.

Sonuçlar hakkında yorum yapan UBS CEO’su Sergio Ermotti, “Mart ayında finansal sistemi istikrara kavuşturmak için çağrılan UBS’nin daha güçlü ve daha güvenli bir versiyonunu oluştururken geleceğimiz konusunda iyimseriz.” dedi.

Bankanın portföy yönetim birimi altındaVergi öncesi kar 1,01 milyar dolar oldu.

Birim, net yeni müşteri fonlarından 22 milyar dolar kazandı ve Credit Suisse’in varlık yönetimi işinde bir buçuk yıl içinde ilk kez olumlu akışlar görüldü. Varlık yönetimi biriminin karı da beklenenin altında geldi.

UBS, merkez bankasının faiz artırımları ve jeopolitik gerilimler de dahil olmak üzere ekonomik görünüme ilişkin devam eden belirsizliğin, varlık yönetimi müşterilerinin dördüncü çeyrekte ticaret yapma istekliliğini etkileyebileceğini söyledi.

UBS, Credit Suisse’den aldığı varlıkların tasfiyesini hızlandırdığını ve devam etmek istemediğini açıklayarak, bu çeyrekte risk yüklü varlıkları 6,4 milyar dolar azalttı.

İsviçre bankası, üç yıllık büyüme stratejisinin ana hatlarını çizeceğini ve hisse geri alım programındaki güncellemeyi Şubat 2024’te tüm yıl sonuçlarıyla birlikte açıklayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu