Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinliği Pakistan Büyükelçiliği’nde düzenlendi

PAKİSTAN’IN Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünü Büyükelçilikte düzenlenen Geleneksel Pakistan Brunch’ında kutladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı münasebetiyle Pakistan Büyükelçiliği’nde özel bir etkinlik düzenlendi. Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Dr. Yousaf Junaid; Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, milletvekilleri Ali Şahin, Burhan Kayatürk, Mehmet Emin Şimşek, Mustafa Kaya, Muhammet Müfit Aydın, Adurrahim Dusak ve Mehmet Türk, Eski Gıda ve Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ostim Üniversitesi Rektörü Murat Yülek, SDE Lideri Güray Alpar, ANKASAM Lideri Prof. Mehmet Seyfettin Erol, Türkiye’nin eski Pakistan Büyükelçileri Rauf Engin Soysal, Mustafa Yurdakul, TRT Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Tanrıverdi ile akademi, iş dünyası ve medyadan bazı isimleri geleneksel Pakistan Brunch’ında ağırladı. .

‘YÜZYILLARDIR SÜREN BU KARDEŞLİK, BÖLGESEL İSTİKRARIN KAYNAK NOKTASIDIR’

Etkinlikte konuşan Pakistan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Kümesi Lideri Ali Şahin, Pakistan-Türkiye bağlarının her iki ülke halkına Allah’ın bir hediyesi olduğunu belirterek, “Yüzyıllara dayanan bu kardeşlik ve stratejik ilişkiler, yalnızca karşılıklı güvenin kaynağı değildir. güç değil, aynı zamanda her iki ülkenin liderleri için de karşılıklı güç kaynağıdır.” “Onun rehberliği ve vizyonu altında bölgesel istikrarın dayanak noktası haline geliyor” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Pakistan ile Türkiye’nin köklü tarihi, kültürel ve kardeşlik bağlarına sahip olduğunu, bu dostluğun önümüzdeki yıllarda ortak değerler ve karşılıklı çıkarlar temelinde daha da güçleneceğinin altını çizdi.

Ankara Valisi Vasip Şahin, konuşmasında Pakistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin örnek teşkil ettiğini, her iki ülkenin ihtiyaç anında yan yana durduğunu, bölgesel ve küresel platformlarda her zaman birbirlerine destek olduklarını belirtti.

Büyükelçi Dr. Yousaf Junaid kapanış konuşmasında Türk milletini tebrik ederken, Türkiye’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin kuruluşundaki liderliğini takdir etti. Büyükelçi Junaid ayrıca, Cumhuriyetin 100. yıl dönümünün, önemli zorluklara rağmen müreffeh ve demokratik bir ulus inşa etmek için yorulmadan çalışan Türk liderliğinin ve halkının sarsılmaz bağlılığının ve vizyonunun bir kanıtı olduğunu belirtti. Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyoner liderliğinde Türkiye’nin ilerleme ve kalkınmasının yeni boyutlara ulaştığını, Türkiye’nin diğer ulusların gözünde güçlü, müreffeh bir ülke olarak ortaya çıktığını da vurguladı. Filistin ve Keşmir’deki mevcut duruma da değinen Büyükelçi, Pakistan ve Türkiye’nin, Keşmir ve Filistin’in mazlum halklarına barışın getirilmesinde üzerlerine düşen rolü oynamaya devam edeceğini belirtti.

ofajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu