Ekonomi

Thodex’in kurucusu Özer, ilk kez hakim karşısına çıktı

Anadolu 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya aralarında Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu 5 tutuklu sanık katıldı; Gözaltına alınan iki sanık Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’ne (SEGBİS) bağlanırken, bazı tutuklu sanıklar, müştekiler ve parti avukatları da geldi.

Duruşmada ilk kez savunulan Özer, şirket işlettiğini ancak aylık gelirini bilmediğini söyledi.

Duruşma, Özer’in yazılı savunmasını okumasıyla devam ediyor.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede kripto paranın ne olduğu, Bitcoin’in hukuki durumu, kripto borsalarında işlem nasıl yapıldığı ve borsalar arasındaki farklılıklar anlatılıyor.

Thodex adlı şirketin Faruk Fatih Özer tarafından 400 bin lira sermaye ile kurulduğu iddianamede yer alan MASAK raporuna göre, Thodex platformunun iş ve süreçleri gereği müşterilerini dolandırıcılık içeren davranışlarla aldattığı kaydediliyor.

MASAK raporunda, sanık Faruk Fatih Özer’in hakimiyetindeki 3 ayrı hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira değerindeki kripto varlıkların aktarıldığı ve bu aktarımların önemli bir kısmının sanıkların ticaret merkezi Cem Uzunoğlu olduğu vurgulandı. , Faruk Fatih Özer ve Zuhal Özer, Malta konumunda bulunuyor. Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcısında bulunan kripto varlık cüzdanlarına aktarıldığı vurgulanmaktadır.

İddianamede bu suçlardan dolayı 356 milyon lira zarar meydana geldiği belirtiliyor.

İddianamede, aralarında Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanık hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek”, “bilgi sistemlerini banka veya kredi kuruluşlarının aracı olarak kullanarak dolandırıcılık” ve ” tüccarların veya şirket yöneticilerinin ve kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı”. ve suçtan doğan mal değerlerinin aklanmasından 12.164 yıldan 40.562 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Faruk Fatih Özer 23 Nisan’da tutuklandı.

Dosyada kaçak zanlı olarak aranan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalandı.

Arnavutluk’taki Durraç İstinaf Mahkemesi’nin iade kararının ardından 20 Nisan’da yurda getirilen Özer’in İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’ndeki işlemleri 3 gün sürdü.

Yargılanmasının ardından 23 Nisan’da Anadolu Adliyesi’ne sevk edilen sanık, çıkarıldığı hakim tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu