Teknoloji

Şirket Çalkalanırken En Az Zararı Üst Düzey Yöneticilerin Almasının Arkasındaki Detay: Altın Paraşüt

Bir yönetici düşünün, bir sabah uyandığında kovulduğunu öğrenmiş olsun. Panik yaşar diye düşünüyorsunuz değil mi?

Aslında durum CEO, CMO ve benzeri seviyedeki üst düzey yöneticiler için genellikle böyle olmuyor çünkü onların elinde âdeta altından bir paraşüt var ve bu sayede sıkıntılı durumlardan hasar almadan ya da belki kazançlı bir biçimde ayrılabiliyorlar.

Peki nedir bu altın paraşüt?

Aslında adı anlamını yansıtıyor. Bu, düşen yöneticileri âdeta yumuşak bir inişe hazırlayan bir güvence.

Altın paraşüt, şirketlerin üst düzey yöneticilerinin sözleşmelerinde yer alan ve işten ayrılmaları durumunda sağlanan, bir çeşit lüks tazminat paketidir diyebiliriz.

İşten çıkarılma, şirket birleşmesi veya devralınma gibi durumlarda bu paketler devreye girer ve yöneticilerin çeşitli maddi güvencelere sahip olmalarını sağlar.

Altın paraşüt dediğimiz paketin içinde yüklü miktarlarda nakit, özel ikramiyeler, hisse senedi gibi finansal varlıklar ya da emeklilik hakkı gibi diğer güvenceler yer alabilir.

Bu sayede, şirketten bir sebeple ayrılması gereken yönetici bir kayıp yaşamadan bu süreci atlatabilir. Dahası, bu anlaşmaya sahip olması onun işten çıkarılması için bir engel bile olabilir. 

Ancak altın paraşüt yöneticiler için gerçekten altın değerinde olsa da büyük resimde bazı problemleri var.

En temel problemi şirket açısından aşırı maliyetli olması tabii.

Şirket zor durumda olsa bile, bu paketler sözleşmede yer aldığı için ödenmek zorunda olduğundan bu paketlerin astronomik maliyetleri şirketi daha da zor duruma sokabilir.

Ek olarak bu tazminat paketinin şirketteki diğer çalışanlar arasında büyük bir adaletsizlik yaratması şirket içi problemlere sebep olabilir.

Bahsettiğimiz lüks tazminat paketi yöneticilerin şirket çıkarlarını düşünmesi konusundaki motivasyonunu kırabilir.

En büyük problemse üst düzey yöneticilerin işlerini kaybettiklerinde büyük tazminatlar alacaklarını bilmelerinin yaratacağı motivasyon sorunudur.

Yani bu güvence, yöneticilerin şirketin performansını artırma veya hissedarların çıkarlarını koruma konusunda yeterince motive olmamasını sağlayarak şirketin uzun vadeli hedeflerine ulaşması konusunda engel oluşturabilir.

Son olaraksa, şirket kaynaklarının yöneticilerin çıkarları için kullanılacağını bilen hissedarların şirketin geleceği ile ilgili olumsuz düşünmelerine sebep olabilir.

Özetle, altın paraşüt üst düzey yöneticilere ciddi güvenceler sağlayarak onların sıkıntılı durumlardan minimum sıkıntıyla kurtulmasını sağlıyor. Ancak bu yönetici yere yumuşakça indikten sonra arkasında nasıl bir hasar bırakmış olur o da ayrı bir konu…

Kaynak: Investopedia 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu