Haber

Putin’den ‘sıkıyönetim’ kararı: İhlal edenler için 30 güne kadar gözaltı

Devlet Lideri Vladimir Putin, devlet ile Rus paralı asker grubu Wagner’in karşı karşıya geldiği Rusya’da sıkıyönetim ilan etti. Sputnik’in haberine göre Putin, sıkıyönetim kurallarını ihlal ettiği için 30 günlük gözaltı süresi öngören maddeye imza attı.

İHLAL EDENLERE PARA VEYA HAPİS CEZASI

Resmi belgelerin yer aldığı internet sitesinde yayınlanan belgeye göre Putin, sıkıyönetim kurallarının ihlali durumunda 30 günlük gözaltı süresi öngören maddeye imza attı.

Buna göre, söz konusu maddeyi ihlal edenlere 500 ila bin ruble para cezası veya 30 güne kadar tutuklama; Öte yandan, maddeyi ihlal eden misyon sahibi kişilerin 1.000 ila 2.000 ruble arasında para cezasına çarptırılacağı veya 30 güne kadar tutuklanacağı öngörülüyor. İhlalin araç kullanılarak işlenmesi halinde araca yetkililer tarafından el konulacağı öngörülür.

Ayrıca, bölgelerdeki federal yürütme organları ve şubeleri, bölgelerdeki yürütme organları ve sıkıyönetim sağlayan askeri komuta ve kontrol organlarının yetkilileri, sıkıyönetim kurallarını ihlal edenleri tutuklama hakkına sahip olacak.

Ne oldu?

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırmakla suçladı ve misilleme yapmakla tehdit etti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açtı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Wagner’in kamplarının saldırıya uğradığı yönündeki iddialar yalanlandı. Bakanlık bu sabah yaptığı açıklamada, tüm Wagner savaşçılarını “tetikte olmaya” ve kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmeye çağırdı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu