Haber

MİT’ten büyük operasyon! Türkiye’nin gündemindeki saldırının failleri de bunlar arasında.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yaptığı istihbarat ve risk analizleri sonucunda Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yürütülen çalışmalarda, Afganistan’daki sözde DEAŞ örgütü olan DEAŞ’ın terör örgütüne karşı faaliyet gösterdiği belirlendi. Ülkemiz Horasan Eyaleti’ndeydi ve İtalyan Santa Maria Kilisesi’nin saldırısına uğradı. 28/01/2024 tarihinde gerçekleştirilen saldırının failleri ve söz konusu saldırıyla bağlantısı olduğu değerlendirilen kişilerin kimlikleri belirlendi.

Söz konusu kişilerin faaliyetlerini aksatmak ve ülkemizde yapılması beklenen hareketleri engellemek amacıyla 03/02/2024 tarihinde İstanbul merkezli gerçekleştirilen operasyonlarda 17 kişi yakalanmış ve çok sayıda örgütsel belgeye el konulmuştur. .

MİT’in yürüttüğü çalışmalar sonucunda DEAŞ’ın Aralık 2023’te Türkiye’deki sinagog ve kiliselerin yanı sıra Irak Büyükelçiliğine yönelik eylem planları engellendi, çok sayıda kişi yakalandı ve örgütle ilgili dijital ekipmanlara el konuldu.

Operasyon sonucunda Horasan Eyaleti olarak adlandırılan DEAŞ’ın asker toplama, mali ve lojistik faaliyetleri sekteye uğrayarak ülkemize yönelik planları sekteye uğradı.

MİT, yurt içinde ve yurt dışında Türkiye’ye yönelik terör örgütlerine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor.

Türkiye, DEAŞ, El Kural ve PKK gibi terör örgütleri arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin terörle mücadelesini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu