Teknoloji

Milyarderler ve Onların Türlü Türlü Kurnazlıkları: Neden Zengin İnsanlar “Sıradan” Gözükmek İçin Bu Kadar Uğraşıyor?

Milyarderler dünyası, bizimkinden tamamen farklı bir evren gibi görünse de birçok zengin insan, kendilerini daha “sıradan” göstermek için ciddi paralar harcıyor.

Garip bir şekilde basit restoranlarda yemek yiyip mütevazı evlerde yaşıyorlar. Bu durumun nedeni, epey kurnazca…

Aslında bu davranış, onların normal hayattaki yaşayış biçiminden oldukça uzak.

Müşteriler ve yatırımcılar arasında güven oluşturmak için “halktan biri” imajı yaratmaya çalışılıyor. E tabi bunu da herkese açık bir şekilde mütevazı yaşamlarını sergileyerek yapmaya çalışıyorlar.

Ancak gerçekte, bu davranış sadece bir yanılsama. Lüks yaşam tarzlarını ve gerçek zenginliklerini gizlemek için bir perde gibi bu durumu kullanıyorlar.

Bu taktiği, aynı zamanda birçok iş dünyası lideri de kullanıyor.

Onlar için sıradan görünmek, insanlara istediklerini verme gücü kazandırmanın bir yolu. Gizli zenginlik kavramı, zenginlerin kaliteli ürünler satın alırken zenginliklerini gözler önüne sermemesidir.

Ancak milyarderlerin sıradan araba kullanmaları veya basit kıyafetler giymeleri; servetlerini gizlemekten çok, paralarının onları değiştirmemiş olduğu izlenimini vermek için yapılan bir gösterişten ibarettir.

Sıradan insan gibi davranış biçimi, onların ve şirketlerinin imajı için mükemmel bir harekettir. Günümüzde büyük şirketler; genellikle takım elbise giymeyen, daha rahat kıyafetler tercih eden CEO’lar tarafından yönetiliyor.

Bu trend, yatırımcıların ve genel olarak insanların hoşuna gidiyor çünkü iş dünyası liderlerinin alçakgönüllülüğü ve tutumlu yaşam tarzları, işlerini daha verimli bir şekilde yönettiklerinin bir işareti olarak görülüyor.

Yani aslında her şey, basit bir imaj oyununun parçası…

Kaynaklar: How Money Works, Medium

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu