Haber

Mahalleler Arası Otopark Sorunu Kamulaştırmalarla Çözülüyor

Kentin dört bir yanında artan trafik yükünü hafifletecek otopark uygulamalarını hayata geçiren İnegöl Belediyesi, kamulaştırmalarla mahalle ortalarına yeni otoparklar üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda Kemalpaşa Mahallesi Derviş Caddesi’nde 60 araçlık otopark için çalışmalar sürüyor.

Hızla büyüyen ve gelişen İnegöl’de yeni yerleşim alanları oluşturulurken, mevcut yerleşim alanlarında da hayatı kolaylaştıracak adımlar atılmaya devam ediyor. Özellikle merkezde artan nüfusla birlikte yaşanan trafik sıkışıklığı ve park sorunuyla mücadele etmek amacıyla İnegöl Belediyesi, uygun olan her alana mahalle otoparkları üretiyor. Park yeri bulunmayan alanlarda kamulaştırma yoluyla yeni otoparklar açılmakta ve yeni otoparklar hizmete açılmaktadır.

KAMULAŞTIRMALAR TAMAMLANDIĞINDA 60 ARAÇLIK OTOPARK KURULACAK

Bu kapsamda İnegöl Belediyesi geçtiğimiz günlerde Kemalpaşa İlçesi Derviş Sokak’ta bulunan iki parselin kamulaştırılması için çalışma başlattı. Dönem başında kamulaştırma konusunda adımların atıldığı bölgede bir parselin kamulaştırması tamamlandı. 356 m2 alana sahip atıl bahçe 575 bin TL bedelle kamulaştırıldı. İkinci parselin kamulaştırılmasıyla birlikte otopark yapılması planlanan alanda toplam 60 aracın güvenli bir şekilde park edebileceği 356 m2’lik geçici alan düzenlenmesi çalışmalarına başlandı.

NÜFUSLA BİRLİKTE ARAÇ SAYISI ARTIYOR

Belediye Başkanı Alper Taban, beraberindeki heyetle bugün Teknik İşler Müdürlüğü’nün bölgede yürüttüğü çalışmaları inceledi. Burada çalışmalar hakkında bilgi veren Lider Taban, “Kemalpaşa Mahallesi Derviş Caddesi ile Hacı Süleyman Caddesi kesişiminde devam eden otopark çalışmalarını inceliyoruz. Şehrimizde altyapıdan üst yapıya, kültürden sanata, sosyal yardımlardan spora kadar birçok alanda hizmet veriyoruz. İnegölümüz de hızla büyüyor. Bu büyümeyle birlikte hem nüfusumuz hem de araç sayımız artıyor. “2024 verilerine göre nüfusumuz 5 bin civarında arttı ve resmi olarak 300 bine ulaştık” dedi.

KAMULAŞTIRMALARLA ALAN OLUŞTURULUYOR

Bu artışlarla birlikte mahallelerdeki otopark ihtiyacının da arttığını kaydeden Lider Taban, şöyle devam etti: “Zaten planlarda otoparklı alanları da hızla düzenleyerek otoparka dönüştürüyoruz. Ancak kamulaştırma yoluyla yaptığımız otoparklar da var. “Buradaki çalışma kamulaştırma yaptığımız alanlardan biri.”

60-70 ARAÇLIK OTOPARK ELDE EDİLECEK

“Burada iki parsel var. 356 m2 alana sahip parselin kamulaştırması tamamlanmıştır. Arkadaşlarımız burada çevre duvarını kaldırdılar. İlk etapta temel malzemesi serilip otopark olarak hizmete açılacak. Buraya yaklaşık 20 araç park edilecek. Bitişik parseldeki kamulaştırma tamamlandığında burada zemin kapatılarak yaklaşık 60-70 araç parkı oluşturulacak. Bu süreç şu anda devam ediyor. Yapılan çalışmaların çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu eksiklikleri gidermek için adımlar atıyoruz” dedi.

DÖNEM BAŞINDA PLANLANMIŞTIR

“Uygulama dönem başında planlanan bir çalışmadır. Ancak bunlar uzun vadeli çalışmalardır. Kamulaştırma zaman alabilir. “Mahkeme süreçleri tamamlandıkça bu uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu