Ekonomi

Körfez hisse senetleri ABD faiz indirimi beklentileriyle yükseldi

Körfez bölgesindeki borsalar bugün yükselişle kapanırken, Katar endeksi kazançlara öncülük etti. Piyasalardaki yükseliş, ABD istihdam raporunun Nisan ayında istihdam artışının yavaşladığını göstermesinin ardından geldi ve bu da yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın olası bir faiz indirimi beklentilerini artırdı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın raporu, ekonominin beklenenden daha az istihdam yarattığını, işsizlik oranının hafifçe arttığını ve ücret artışının beklendiği gibi yükselmediğini vurguladı. Bu faktörler yatırımcıların Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürebileceği beklentisine yol açtı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi Körfez ülkelerinin para birimleri genellikle ABD dolarına sabitlenmiştir. Dolayısıyla ABD para politikasındaki değişimler bu ülkelere de yansıma eğilimindedir.

Katar’da gösterge endeks üç seans üst üste düşüşün ardından toparlanarak günü %0,8 artışla tamamladı. Tüm sektörlerde kazançlar kaydedildi. Bölgedeki en büyük kredi kuruluşu olan Qatar National Bank hisse fiyatında %1,2’lik bir artış yaşarken, Industries Qatar %0,7’lik bir yükseliş kaydetti.

Suudi Arabistan piyasası da olumlu hareket etti ve gösterge endeks üst üste ikinci seansta %0,2 artışla kapandı. Artış, finans, sanayi, tüketim ve enerji sektörlerindeki performans iyileşmeleriyle desteklendi. Krallığın önde gelen finans kuruluşlarından Al Rajhi Bank ve Saudi National Bank hisse senedi fiyatlarında %1,5’lik bir artış kaydetti.

Hisseleri %3,5 oranında yükselen Thob Al Aseel de diğer önemli performans gösteren şirketler arasında yer aldı. Bu artış, hazır giyim tedarikçisinin üç aylık net kârında %44’lük önemli bir artış kaydetmesinin ardından geldi.

Ayrıca, bugün açıklanan veriler Suudi Arabistan’ın petrol dışı ticari faaliyetlerinin yeni sipariş artışındaki yavaşlamaya rağmen Nisan ayında istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini gösterdi. Anket, iç talebin üretimin temel itici gücü olduğuna işaret etti.

Diğer Körfez piyasalarındaki endeksler de günü olumlu bir şekilde tamamladı:

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın
  • Suudi Arabistan endeksi %0,2 artışla 12.373 puana yükseldi.
  • Kuveyt’in endeksi %0,2’lik bir artışla 7.667 puana yükseldi.
  • Bahreyn endeksi %0,1 artışla 2.031 puana yükseldi.
  • Umman’ın endeksi %0,7 artışla 4.805 puana yükseldi.
  • Mısır piyasası bugün kapalıydı.

Bugün Körfez borsalarındaki genel hava, yatırımcıların ABD para politikasındaki potansiyel gevşemeye tepki göstermesiyle iyimserdi ve bu da bölgenin finansal manzarası üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu