Haber

Kazakistan 33 yıl önce bugün ilk “egemenlik beyannamesini” kabul etti

Kazakistan, 33 yıl önce bugün kabul ettiği ilk egemenlik beyanı ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden (SSCB) “bağımsız cumhuriyet” olma adımını attı.

26 Aralık 1991’de SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden 15 ülkeden biri olan Kazakistan, ilk “egemenlik ilanını” 25 Ekim 1990’da kabul etti.

Her ne kadar SSCB resmi olarak işlevini sürdürse de, söz konusu döneme Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Konseyi (Parlamento) tarafından kabul edilen deklarasyon damgasını vurdu: “Ulusların özgür kendi kaderlerini tayin etme hakkının tanınmasına dayanarak, Kazak milletinin kaderinin sorumluluğunu üstlenen Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti devleti, egemenliğini ilan eder.” Terim kullanıldı.

Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Sovyetler Birliği’nden serbestçe ayrılma hakkına sahip olduğunun belirtildiği bu bildiri, Kazakistan Cumhuriyeti’nin bağımsız bir ülke olarak kuruluşunun ilk belgesiydi.

25 Ekim Cumhuriyet Bayramı ulusal bayram olarak kutlanıyor

Kazakistan, ilk egemenlik ilanının kabul edildiği 25 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor.

Geçtiğimiz yıl ulusal bayram statüsü verilen gün vesilesiyle yurt dışındaki ülke temsilciliklerinde resepsiyonlar düzenlenirken, yurt içinde de çeşitli kutlama etkinlikleri düzenlendi.

25 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bu yıl, başkent Astana’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda önünde ülke bayrağının göndere çekilmesi töreniyle başladı.

Törende, başta Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev olmak üzere tüm devlet yetkilileri hazır bulundu.

Tokayev, Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajında ​​halkın milli bayramını tebrik etti.

Kazakistan’ın tarihi bir seçim yaptığını ve 33 yıl önce kabul ettiği “devlet egemenliği beyannamesi” ile topraklarının bölünmezliğini garanti altına aldığını belirten Tokayev, Cumhuriyet Bayramı’nın halkının yüzyıllardır hayalini kurduğu bağımsızlığın sembolü olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tebrik mesajı

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, dünya liderleri de Kazakistan’ın Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Tokayev’e tebrik mesajları gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mesajında ​​kardeş Kazakistan halkının Milli Gününü tebrik ederek, “Dil, tarih, kültür gibi ortak değerlere dayanan ilişkilerimiz, stratejik ortaklık ruhuyla hızla gelişiyor. Ortak çabalarımız ve gücümüz sayesinde Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğine inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı’nın Astana’daki 10. Zirvesi’nde Tokayev ile görüşmekten memnuniyet duyacağını da belirtti.

yavuzeli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu