Haber

İzmir Barosu Başkanı Yılmaz’ın, Avukatın Deprem Bölgesinde Darp Edilmesine Tepkisi: “Avukatlara Şiddetten Siyasi İktidar Sorumludur”

KERİM UĞUR

İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, 6 Şubat depremlerinin ardından hasar tespit çalışmaları yapmak ve depremzedelere hukuki dayanak sağlamak amacıyla Hatay’a giden Avukat Mustafa Akyol’un güvenlik güçleri tarafından darp edildiğini belirterek, “Zarar vermenin nedeni bu. Avukata şiddet, şiddetin cezasız kalmasıdır. Bunun sorumlusu siyasi iktidardır” diyen Avukat Mustafa Akyol ise vatandaşın copunu izlediği için polisin müdahale ettiğini söyledi. , darp raporuyla suç duyurusunda bulundu.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu, Türkiye Barolar Birliği koordinatörlüğünde, kendi isteğiyle Hatay’a hasar tespit çalışması yapmak üzere giden İzmir Barosu üyesi avukat Mustafa Akyol’un, hasar tespit çalışması yapmak üzere gittiği iddiasıyla basına bilgi verdi. 3 Mart 2023 Cuma günü iki polis tarafından darp edilen depremzedelere hukuki destek sağlayan.

“ELLERİMİ GERİ KİLİTLEDİM”

Görüşmede yaşadıklarını anlatan Avukat Mustafa Akyol, şunları söyledi:

“Muammer Aksoy Caddesi’nde Türkiye Barolar Birliği’nin geliştirdiği enkaz radarı uygulamasını kullanıyorduk. O sırada nakliyeci olduğunu düşündüğümüz kişilerle polis arasında tartışma çıktı. Önce olayın nereye gittiğine baktık. Konut sahibinin olmadığını söylediler. Daha sonra konut sahibi oradaydı, anlaşan kişilerle birlikte. Bunun üzerine polis şahısları copla dövmeye başladı. Bir ara vatandaşa cop isabet edince, yere çöktü müdahale ettim.çünkü vatandaş yere düşmesine ve hareketsiz kalmasına rağmen copu vurmaya devam etti sözlü olarak uyarmaya çalıştım ama beni dinlemedi daha sonra yakalamaya çalıştım aracın plakası ise “O sırada çekim yaptığımı gördü. Sen kimsin ne yapıyorsun ben avukatım dedim ama o sırada elimi polis arabasının arkasına kilitleyip polis arabasının kaportasına yaslandı. O anda kaskım ve gözlüğüm tamamen gitmişti. Daha sonra üçüncü bir polis bu olayı görünce ben avukatım dedim, bana uzattı Alıp polis arabasına koydu. Diğer avukat arkadaşlarıma haber verdim onlar da geldiler. Bunun üzerine çevik kuvvet ve özel operasyonlar hızla gelip aracın etrafına barikat kurdu.Daha sonra çektiğim görüntünün silinmesi istendi ama diğer avukat arkadaşlarımın araya girmesiyle bu işlem olmadı.Sonra darp raporu almak için hastaneye gittik. , ancak ilk gün bu tutanağın bir örneğini alamadık.Ardından savcıların talimatıyla darp tutanağı alındı ​​getirildi.Şikayetçi olduk, tanıklarımızı dinledik, tutanaklarımızı tuttuk, ve savcılığa başvurdum, bundan sonra soruşturma devam edecek.Arkamdaki kulptan tutup kaportaya vurunca boynuma da bastırıyordu.Boynumda ve boynumda kızarıklık vardı, kulağımda da miğferin çıkarılmasıyla aşınmış.”

“SON 10 YILDA 500 AVUKAT ŞİDDET GÖRDÜ”

Akyol’un ardından bir açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, konuyla ilgili polis memurunun geçici olarak görevden alındığını ancak soruşturma kapsamında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bilgisinin verildiğini söyledi.

Avukatlara yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

“Şu anda soruşturma devam ediyor. Burada varmak istediğimiz sonuç, son yıllarda avukatların ve avukatların bu konuda istatistikleri olduğu, son 10 yılda 500’e yakın avukatın şiddete maruz kaldığı. infaz daireleri ve adliyeler, bir kısmı da katledildi.Aslında avukatlar hakkında bu işlemler yapılırken bu fiilleri işleyenlerin cezasızlıkla ödüllendirilmesi bu fiillerin devam etmesindeki en büyük sebeptir. Bunun sorumlusu siyasi iktidardır.Aslında yazılarımızda çok açıktır.Avukatın göreve başında yaptığı hata, hakim ve savcılara karşı işlenmiş sayılır.Yargılama bu konuda yapılmalıdır. ve buna göre emniyet tedbirleri alınmalıdır.Avukatların adliyelerden,kamu binalarından,sokaklardan,tarlalardan,vatandan uzak olduğu ortaya çıkmaktadır.Bu hareketler açıkça bir politi Vatandaşın elinden alınmak istenen hukuki yetki, avukatsız savunmasız yargılama, avukatsız savunmasız adliye, avukatlarının hakkını koruyacak mahkûmiyeti yoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu