Haber

Hulusi Akar’ın ‘Kimi Vuracaksınız’ Sözlerine Muhalefetten Tepki

Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Milletvekili Adayı Hulusi Akar, Kayseri’de yaptığı konuşmada “Vur vuralım ölelim” sloganları atıldığında “Bekleyin vakti gelecek” sözlerini kullandı. Akar’ın bu sözlerine muhalefet yağdı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri’de düzenlenen AK Parti milletvekili aday toplantısında terörle mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Salondakilerin ‘Vur vur vuralım, öl ölelim’ sloganları üzerine Akar, ‘Zamanı gelecek, bekleyin’ dedi. Akar’ın açıklamalarına siyasetçiler ve askerler tepki gösterdi.

Akar’ın çıkışını Cumhuriyet için pahalıya mal eden CHP’nin Milli Savunma Komitesi Sözcüsü ve Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Akar Bey’i devlet görgüsüne davet ediyoruz” dedi.

Akar’ın zaman zaman bakanlıkla bağdaşmayan durumlarına dikkat çeken Ceylan, şöyle konuştu:   “PKK ve FETÖ’ye de karşıyız. Ancak PKK ve FETÖ ile mücadelenin yeri sahalardır. Bu tür toplantılar bu söylemlerin yeri değil. FETÖ’ye ve PKK’ya bu hassasiyeti göstermesini tavsiye ediyor, bu tavrından dolayı kınıyoruz.ifadeleri kullandı.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, “Türk halkı PKK ve FETÖ’ye tamamen karşıdır. Hangi bağlamda söylenirse söylensin bir siyasetçinin böyle bir açıklama yapması yanlıştır” uyarısında bulunurken, “Her türlü kutuplaştırıcı ve bölücü dilden kaçınılmalıdır.”

Emekli Albay Orkun Özeller, Türkiye Cumhuriyeti’nin savaş unsurunun TSK olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Hiç kimse kendisi için zaruri olmayan ve bu konuda nefret dolu sözlerle teşvik edilemeyecek bir hukuka aykırı eylemde bulunamaz. Keşke o sloganlara karşı ‘Mehmetçik başta komutanlarıyla gereğini yapıyor, daha çok çalışarak görevlerinizi daha iyi yaparak onlara destek olacaksınız’ gibi bir şey söyleyebilse. Milletvekili olarak dokunulmazlık da alacak olan Akar’ın heyecanını anlayabiliyorum ama konuşmalarına biraz daha devlet ciddiyeti ile yaklaşmalı. Toplumu zorlayacak söz ve davranışlardan uzak olmalıdır.”

Akar’ın açıklamalarına Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

“Hulusi Efendi! FETÖ’cüler darbe yapmaya kalktığında neden ölmediniz? Kime vuracak? Kimi öldüreceksin? Kimleri sıraya koydun? Senden korkanlar senin gibi olsun”

Akar’a tepki gösteren bir diğer isim Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Silahlı Kuvvetler Başkanı bunu söylüyorsa soru şu: Ülkeyi savaşa mı sokarsınız yoksa savaşa mı sokarsınız? Ülkede savaş mı çıkaracaksın?” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu