Haber

HKG Davasında Tutuklu Sanıklar Bugün Hakim Karşısına Çıkacak… Duruşma Öncesi Adliye Koridorlarında Karışıklık Yaşandı

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG’nin 6 yaşında 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile evlendiği tezinin tutuklu sanıkları Gümüşel ve Willeli dini nikahlı, bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak. Duruşma öncesi mahkemenin bulunduğu koridor bariyerlerle kapatılırken, basın mensuplarının koridora girmesine izin verilmedi. Bazı avukatlar, basın mensuplarının koridora çıkarılmasını talep etti. Adliyenin özel güvenlik görevlileri buna izin vermeyince avukatlar ile güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 15 yaşından beri “imam nikahlı” olan Kadir Willed’in kızı HKG’nin cinsel istismarda bulunduğu davanın ilk duruşması bugün görüldü. 6’sı bugün Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde. Tutuklu sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir Wishli’de yapılacak, sanıkların annesi Fatma Gümüşel ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Duruşma öncesi adliye önünde çok sayıda kadın örgütü temsilcisi açıklama yaptı. Kadınlar, adil yargılanma taleplerini dile getirirken, genç kız çocuklarına yönelik istismara yıllarca göz yumulmasını ve kadına yönelik şiddete karşı yeterli önlemin alınmamasını eleştirdi.

DURUŞMA ÖNCESİ MAHKEME KOORDORLARINDA GERİLİM

Bu arada duruşma öncesi mahkemenin bulunduğu koridor bariyerlerle kapatılarak basın mensuplarının koridora girmesine izin verilmedi. Bazı avukatlar, basın mensuplarının koridora çıkarılmasını talep etti. Ancak adliyenin özel güvenlik görevlileri buna izin vermedi. Bu nedenle avukatlar ile güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı.

senkayaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu