Haber

FETÖ/PDY Medya Yapılanmasına ilişkin yeniden yargılama sonucunda karar verildi

Medya yapısına mensup “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan kararları Yargıtay tarafından bozulan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek’in yargılandığı davada karar çıktı. FETÖ/PDY silahlı terör örgütü yeniden yargılandı. Mahkeme, Nazlı Ilıcak’ı 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan’ı 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı’yı da 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırırken, Yakup Şimşek beraat etti.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Nazlı Ilıcak, Yakup Şimşek ve Fevzi Yazıcı katıldı. Duruşma salonunda tarafların avukatları da hazır bulundu. Duruşmada savcı mütalaasını açıkladı. Görüşte, sanıklar Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek’in terör örgütüne üye olmaları için gereken hiyerarşik bağ ve devamlılık unsurlarının tam olarak tespit edilemediği, Fevzi Yazıcı’nın ise özel bir bankadan 15 bin lira kredi aldığı belirtildi. Eylül 2024’te ise bir gün sonra Bank Asya’daki hesabına aktardı. Para yatırarak katılma hesabı açtığı, örgütün yayın organı Vakit Gazetesi’nde görsel direktör-Grafik Tasarım sorumlusu olarak çalıştığı ve örgüte bağlı olduğu için örgütün talimatlarından haberdar olduğu belirtildi. terör örgütü. Savcı, farklı bir bankadan kredi çekip Bank Asya’ya yatırmanın normal bir bankacılık işlemi olmadığını belirtti. Savcı, Yargıtay kararları ve içtihatları dikkate alınarak Yazıcı’nın eylemlerinin silahlı terör örgütüne yardım suçunu oluşturduğunu belirtti. Sanıklardan Ahmet Hüsrev Altan’ın, darbe girişimi sonrasında kapatılan bir gazetenin yayın müdürü ve örgüt lehine bir internet sitesi yazarı olduğu, HTS kayıtlarına göre Altan ile irtibatlı olduğu belirtildi. organizasyonun üst düzey yöneticileri. Yine bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada, örgütün amacına hizmet ettiğini belirterek silahlı terör örgütüne yardım etme suçunu işlediğini ifade etti.

NAZLI ILICAK’IN KONUTUNDA BULUNAN DEFTERDE KURUM ÜYELERİNE İLİŞKİN NOTLAR VAR

Görüşte, sanık Nazlı Ilıcak hakkında, örgütle ilgili yayınlarda uzun süre yazar olarak çalıştığı, 2012 yılında yazdığı kitabı örgütün görünür meşruiyetini korumak amacıyla yazdığı, Görgü tanıklarının ifadeleri ve HTS kayıtlarına göre örgütün üst düzey yöneticileriyle görüştüğünü, evinde ele geçirilen defterde örgüt üyelerine ilişkin notların bulunduğunu söyledi. bahsedildi. Bir televizyon programında yaptığı konuşmalar nedeniyle silahlı terör örgütüne yardım suçunu işlediği belirtildi.

NAZLI ILICAK VE 2 sanığa 7 yıla kadar hapis istemi

Savcı mütalaasında, sanıklar Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Ahmet Hüsrev Altan’ın “hiyerarşik yapıya dahil olmaksızın örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 2’şer yıl 9’ar aydan 5 yıl 7’şer ay hapis cezasına çarptırılmalarını talep etti. ” Yakup Şimşek’in isnat edilen suçu işlediğinin kanıtlanamadığı gerekçesiyle beraat etmesi istendi.

“ÖRGÜTÜN TALİMAT VERDİĞİNE DAİR HİÇBİR ŞEY DUYMADIM, TALİMAT ALMADIM.

Fevzi Yazıcı savunmasında, “Mütalaayı okudum. Bank Asya’ya yönelik suçlamada benim başka bir bankadan para çekip Bank Asya’ya yatırdığım iddia ediliyor. O dönemde başka bir bankada kampanya vardı. Ben de o dönemde ihtiyacım olduğu için başvurdum. Başvurum hızlı bir şekilde kabul edildi. Para hızlı bir şekilde elime ulaştı.” Bana getirildi. O dönemin parasıyla 15 bin liraydı. Bu kadar parayı yanımda taşıyamazdım. Ben de ATM’den Bank Asya hesabıma yükledim. Daha sonra o parayı kullandım. Kontrol edilebilir para kullandığım açık. Örgütün talimat verdiğine dair hiçbir şey duymadım, herhangi bir talimat almadım. Ben şüpheden dolayı davalıyım. “Bir menfaat ilkesi var, burada bir şüphe varsa benim de faydalanmam lazım. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

“ÜYE OLMADIĞIM BİR KURULUŞU NEDEN TAKİP ETMELİYİM?

Nazlı Ilıcak savunmasında, “Bana yöneltilen suçlama FETÖ ile işbirliği yapmaktır. Üyesi olmadığım bir örgütün peşine neden düşeyim? Talimat aldığıma dair hiçbir delil yok. Örgüt üyesi olarak tanımlanıyorum” dedi. Çünkü 2011 yılında savcı Zekeriya Öz ile röportaj yapmıştım. O dönemde Öz FETÖ’cüydü. “Bilinmiyordu. O dönem gündemde olduğu için gazeteci olarak Zekeriya Öz ile röportaj yapmıştım. O dönem Adalet Bakanı’na yazı yazarak HSK’nın Zekeriya Öz hakkında açtığı soruşturmanın neden çözülmediğini sordum. Hakkımdaki diğer suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

3 sanığa ceza, bir sanığa beraat

Sanıklar son ifadelerinde beraatlerini talep etti. Mahkeme, sanıklardan Nazlı Ilıcak’ı “terör örgütüne üye olmadığı halde örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan cezasında indirim yapılarak 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. . Mahkeme, sanık Ahmet Hüsrev Altan’ı aynı hatadan dolayı cezasında indirim yapılarak 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanık Fevzi Yazıcı’ya, “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan cezasında indirim yapılarak 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme sanık Yakup Şimşek’in kendisine yapılan hatalardan beraatına karar verdi.

DAVANIN ARKA PLANI

Aralarında gazeteciler Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve akademisyen Mehmet Altan’ın da bulunduğu 6 sanık, medya yapılanmasına ilişkin “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan yargılandıkları davada 16 Şubat 2018’de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, sanıkların eylemlerinin “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” kabahatini oluşturduğu gerekçesiyle kararı bozdu. Bunun üzerine yeniden yargılama yapan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da sanık Ahmet Altan’ı 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak’ı da 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Örgüte üye olmadan örgüte gönüllü olarak yardım etmek”. Onları tahliye etmeye karar verdi. Mehmet Altan’ın tüm suçlardan beraatine karar veren mahkeme, sanıklar Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek’i “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 11 yıl 3 ay, sanık Şükrü Tuğrul Özşengül’ü ise 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. yıllar hapiste. Kararın tekrar temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Dairesi’ne gitti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararı, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7 maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle bozdu. Sanıklar Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek hakkındaki karar Yargıtay tarafından onandı. Sanıkların “hukuk yararına bozma” başvurusu üzerine belge Yargıtay tarafından incelendi, karar bazı tanıklar dinlenmeden verildiği için bu sanıklar hakkındaki karar da bozuldu. Mehmet Altan’ın beraat kararı onaylanırken, sanık Şükrü Tuğrul Özşengül cezaevinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu