Haber

Çin’den Tayvan’a abluka tatbikatı

Tayvan Devlet Lideri Tsai Ing-wen’in ABD’de (ABD) ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile görüşmesine sert tepki gösteren Çin Halk Cumhuriyeti, bir ada olan Tayvan çevresinde üç günlük askeri tatbikata başladığını duyurdu. ülke. .

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndan yapılan açıklamada, söz konusu tatbikatın “bölücü güçlere karşı bir ilk uyarı” olduğu belirtildi. Pazartesi gününe kadar süreceği bildirilen tatbikat kapsamında bölgeye bombardıman uçakları ve füzelerle donatılmış gambotların da gönderildiği bildirildi. Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ada çevresinde şimdiye kadar Çin’e bağlı sekiz savaş gemisi ve 42 savaş uçağının görüldüğü, bu uçaklardan 29’unun Tayvan’ın hava savunma bölgesini ihlal ettiği bildirildi.

Pekin’in tatbikata ilişkin açıklaması, Çin ile ilişkilerden sorumlu Tayvan Anakara İşleri Kurulu tarafından sert bir şekilde eleştirildi. “Bölgede barış ve istikrarı baltalamak” olarak nitelendirilen açıklamada, Tayvan hükümetinin ülkenin ulusal egemenliğini ve demokrasisini korumakta ve demokratik ülkelerle işbirliği yapmada kararlı olduğu vurgulandı.

Pekin’i kızdıran görüşme

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, geçtiğimiz Çarşamba günü Kaliforniya’da ABD Meclis Başkanı Kevin McCarthy ile bir araya geldi. Çin’in sert uyarılarla engellemeye çalıştığı görüşme, ABD topraklarında bu düzeydeki ilk görüşme oldu. Tsai burada yaptığı konuşmada ABD’ye ülkesine verdiği kesintisiz destekten dolayı teşekkür ederek, “Bir kez daha demokrasinin tehdit altında olduğu bir dünyada bulunuyoruz” dedi. Çin hükümeti ise Tsai-McCarthy görüşmesini “korkunç bir suistimal” ve “büyük bir provokasyon” olarak nitelendirdi.


Tsai Ing-wenPhoto: Tayvan Cumhurbaşkanlığı Ofisi/AP/resim ittifakı

Tsai: ABD ile işbirliğimiz devam edecek

ABD ziyaretinin ardından ülkesine dönen Tayvan Devlet Lideri Tsai, Çin’in tatbikat duyurusuna verdiği yanıtta Washington ile iş birliğine bir kez daha vurgu yaptı. Başkent Taipei’de ABD Kongresi’nin önde gelen temsilcileriyle bir araya gelen Tsai Ing-wen, özgürlük ve demokrasi gibi değerlerin savunulması adına ABD ve benzer zihniyetteki ülkelerle iş birliğine devam edeceklerini söyledi.

Taipei’deki ABD Kongre Dış İlişkiler Komisyonu başkanı Michael McCaul, aynı zamanda ABD silahlarının yabancı ülkelere satışından sorumlu Kongre Üyesidir. McCaul, Tayvan’da Washington’ın Tayvan’a hızlı bir şekilde silah tedarik etmek için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi. McCaul, Tayvan’ın “kendini savunmak için ihtiyaç duyduğu silahlara erişimi hızlandırmak” için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi. Ülkesinin Tayvan ordusunu eğiteceğini belirten Michael McCaul, “Bu savaş için değil, barış için yapılacak” diyerek, “Zulme ve zulme karşı tüm demokrasiler birleşmelidir. Bu, Putin’in Ukrayna’yı işgali veya komünist Çin’in saldırganlığı olabilir. . ” söz konusu.

Xi Jinping’in tavrı net

Geçtiğimiz Perşembe günü başkent Pekin’de Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya gelen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, “Çin’in Tayvan konusunda uzlaşmaya hazır olmasını beklemek sadece bir dilektir. Bunu yapanlar” demişti. ayaklarına kurşun sıkacaklar.” Ülkesinin Tayvan üzerindeki iddiasını bir kez daha yineledi.

Çin’de gücü elinde bulunduran Komünist Parti, demokratik bir yönetime sahip olan Tayvan’ı Halk Cumhuriyeti’nin bir modülü olarak görmekte ve 23 milyon nüfusa sahip bu ülkeyi dış dünyadan izole etmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda Pekin, Tayvan’ı askeri yollarla ele geçirme tehdidini sık sık dile getiriyor.

dpa,AFP / ET,EC

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl erişebilirim?

kemaliyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu