Ekonomi

Çin’de konut krizi derinleşiyor

Çin’de Salı günü yayınlanan resmi veriler, büyüme oranlarının hala pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında olmasına rağmen, Temmuz ayında endüstriyel üretim, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımlarında bir yıl öncesine göre mütevazı artışlar gösterdi.

Büyük bir geliştiricinin olası temerrüdüyle kredibilite sarsıldığından ve ev satışları düşmeye devam ettiğinden, gayrimenkul yatırımı daha da azaldı.

Ek olarak, geçen ay güneybatıda ve son zamanlarda kuzey Çin’de şiddetli yağmur ve ölümcül seller ekonomik faaliyeti sınırladı ve muhtemelen inşaat ve altyapı projelerini engelledi.

Rakamlar, imalatçıların ve perakendecilerin alıcıları cezbetmek ve fazla envanteri hareket ettirmek için fiyatları düşürmesiyle Temmuz ayında gelen deflasyonu gösteren geçen haftaki ekonomik haberleri takip ediyor. İhracat ve ithalat da beklenenden daha fazla düşerken, tüketici ve işletme borçlanması geriledi.

Pekin, büyümeyi desteklemek için çeşitli taahhütlerde bulundu ve artan önlemler açıkladı, ancak önceki krizlerde kullanılan türden mali ve mali teşviklerden kaçındı. Daha zayıf bir yuan ve daha yüksek borç seviyeleri, daha fazla ihtiyatı harekete geçirdi.

Hükümet de yıl için yüzde bir civarında bir büyüme hedefi belirledi ve bu büyük teşvikler olmaksızın devam ediyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlere göre, Çin Halk Bankası Salı günü politika faizini %2,65’te sabit tutabilir.

haberdortyol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu