İş

BUİKAD’dan başarılı iş kadınlarına ödül

Zehra ORUÇ

BURSA – Bursa İş Bayanları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) Lideri İpek Yalçın, “İş yaşamına değer katan her kadın bizim için değerli. Kadının iş hayatındaki ve toplum yaşamındaki rolünün güçlendirilmesi amacıyla düzenlediğimiz ödül törenleri ile başarı hikayelerinin örnek olmasını hedefliyoruz” dedi. Bursa’da Yılın Profesyoneli, Bayana Bedel Veren Şirket, Teşebbüsçü Bayan, Yılın Başarılı İş Bayanı kategorilerinde mükafatlar verilecekken, ulusal bazda ise Fark Yaratan Bayan, Bayanı Destekleyen Oluşum, Yılın Başarılı İş Bayanı kategorilerinde mükafatlar sahiplerini bulacak. Ayrıyeten özel mükafatın de verileceği merasimi, Yekta Kopan sunacak.

“ ‘İş insanı’ derneklerinde kadın üye sayısı yüzde 50’ye ulaşmalı”

Yaşamın her kısmında bayanın varoluşunu sağlamak ve güçlendirmek emeliyle yol gösterici olmayı, teşebbüsçü bayan sayısını artırmayı, bayanın yasama ve karar verme süreçlerindeki aktifliğini ve yönetimsel gelişimini desteklemeyi hedeflediklerini belirten BUİKAD Lideri İpek Yalçın, bayanların iş gücüne iştirak oranının azlığına dikkati çekti. Nüfusun yüzde 50’sini bayanların oluşturduğuna dikkati çeken İpek Yalçın, iktisada iştirakte da tıpkı oranlar kelam konusu iken, hakikaten iş gücüne katılan ve çalışan bayan oranının yüzde 30 düzeyinde olduğunu belirtti. Çalışan 8 milyon civarı bayanın da yarısının kayıt dışı olduğunu öne süren Yalçın, “Yüzde 9 olarak lanse edilen teşebbüsçü bayan oranını, iş veren bayan olarak değerlendirdiğimizde yüzde 2’de kaldığını görüyoruz. Bu oranlara bakıldığında olumlu ayrımcılık göremiyoruz. Bayanın şimdi eşit olduğunu da göremiyoruz. Bayan eşit olmadığı sürece iş bayanları dernekleri olmaya devam edecek. İsmini iş insanı olarak değiştiren derneklerimizde üyelerin ve idare heyetlerinin yüzde 50’sinin bayan olduğunu gördüğümüzde derneğimize gerek kalmayabilir. Umut edelim ki BUİKAD diye bir dernek kalmasın.

“420 kız öğrencinin hayatına dokunduk”

Crowne Plaza’da düzenlenen basın toplantısında, derneğin başka projelerinden de bahseden İpek Yalçın, 10 yıldır gerçekleştirdikleri noktalama projesi ile Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversite’nde okuyan kız öğrencilere koçluk yaptıklarını hatırlatarak, bugüne kadar toplamda 420 kız öğrenciye koçluk yaparak hayatlarına dokunduklarını belirtti. Öte yandan, meslek liselerine yönelik de projeler gerçekleştirdiklerine değinen Yalçın, işçisizlik probleminin tahliline yönelik tüm projelerde yer almak istediklerini tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu