Haber

Avrupa Birliği Türk Vatandaşlarına ‘Vize Kolaylaştırma’ Sürecini Başlatacak

Ticaret Bakanı Ömer Bolat vize gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bolat, Türk vatandaşlarının AB vize sürecinde yaşadığı zorluklara yönelik temasların sürdüğünü ve vize kolaylığı sağlanacağını belirtti.

Kaynak:https://www.ntv.com.tr/ntvpara/avrupa…

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, gündemde merak edilen konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bolat, açıklamalarında AB ile ilişkiler başta olmak üzere gündemde merak edilen konulara değindi. Son dönemde gayrimenkul, otomotiv ve diğer bazı sektörlerdeki haksız fiyat artışlarına ilişkin değerlendirmeler yapılıyor.

Bakan Bolat, göreve geldikten sonra AB yetkilileriyle 4 temasta bulunduğunu belirtti.

2019 yılında AB ile diyalogların durdurulduğunu ancak ekonomik ve ticari anlamda ilişkilerin devam ettiğini belirten Bolat, AB yetkilileriyle temaslarının altını çizdi. Yapılan açıklamalarda, yeni dönemde Gümrük Birliği’nde yaşanan sıkıntıları karşılıklı olarak telafi etmek amacıyla AB ile bir tavır alındığına dikkat çekildi.

“Vize kolaylığına başlayacağımızın cevabını aldık.”

NTV’nin haberine göre Bakan Bolat, görüşmelerde Türk vatandaşlarının yaşadığı vize sorununun çözüleceğinin sinyallerini de verdi.

Bolat, yaptığı açıklamalarda, ‘Vize yükünün aşılması konusunda şikâyetlerimizi toplantılarda en üst düzeyde dile getirdiğimizde, ‘Yeni bir hazırlık içerisindeyiz ve vize kolaylaştırma sürecini başlatacağız’ ‘Ödülümüzü aldık.’ dedi.

Türkiye’nin AB’yi desteklemesini isteyenlerin sayısında artış var.

İstanbul İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) yakın zamanda gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasında, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyenlerin sayısında artış olduğu gözlemlendi.

AB’ye üyelik esası 2019’da yüzde 60,4 iken 2023’te bu oranın yüzde 65,9’a çıktığı belirtildi.

Türkiye, Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunan ülkeler arasında ilk sırada yer aldı.

Almanya Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) açıkladığı verilere göre Türkiye, son aylarda Almanya’ya sığınma talebinde bulunan ülkeler arasında ilk sıraya yükseldi.

Temmuz ayı verilerinde 5’inci sırada yer alan Türkiye, Suriye, Afganistan, Irak ve İran gibi ülkeleri geride bıraktı.

hilvanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu