Ekonomi

ABD’deki altınla karşılaştırdılar! Para avcıları saldırdı

Beş yıl önce Suudi yetkililerin muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı öldürmesinin ardından Suudi Arabistan’la iş yapmak, dünyanın her yerinde şeytanla iş yapmak gibi görünüyordu. Ancak bu yıl ekonomi konferansı Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak. Adı “Çöldeki Davos”. Ayrıca konferansa katılım için işletme yöneticilerinden kişi başı 15 bin dolar talep edildi.

Wall Street Journal’ın haberine göre Ortadoğu monarşileri küresel finans sahnesinin önde gelen aktörlerinden biri haline geldi. Orta Doğu kraliyet aileleri, elektrik fiyatlarındaki patlama sayesinde inanılmaz miktarda nakit biriktirirken, yükselen faiz oranları da klasik Batılı finansörlerin yeni sözleşmeler ve özel yatırımlar yapmasını engelledi.

ORTADOĞU ATM OLDU

Haberde, bölgedeki varlık fonlarının özel varlık piyasalarının, risk sermayedarlarının ve başka hiçbir kaynaktan para bulamayan gayrimenkul yatırım fonlarının ATM’si haline geldiği belirtiliyor.

BİRLEŞME VE SATIN ALMA PAZARINA İLAÇ OLDU

Bölgedeki birleşme ve satın alma (M&A) pazarına olan ilgi büyük oranda arttı. Son anlaşmaların ortasında, Abu Dhabi’deki bir varlık fonu, yatırım yöneticisi Fortress’i 2 milyar doların üzerinde bir bedelle satın alırken, bir Suudi fonu, küresel banka Standard Chartered’ın havacılık birimini 700 milyon dolara satın aldı.

Abu Dabi’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan’ın denetlediği şirket ve fonlar, Standard Chartered ve yatırım bankası Lazard’ı satın almak için girişimlerde bulundu. Ayrıca, 1,2 milyar dolarlık bir İngiliz sağlık şirketinin satın alınması ve Kolombiyalı bir gıda devinin kontrolünün yaklaşık 6 milyar dolar karşılığında kısmen ele geçirilmesi için anlaşmalar yapıldı.

KÖRFEZ BAŞKENTİ İNTİKAM MI ALIYOR?

Peter Jädersten, bağış toplama danışmanlık firması Jade Advisors’ın kurucusu, “Artık herkes Ortadoğu’ya gitmek istiyor. Bu bir zamanlar ABD’de altına hücum dönemine benziyor. Her yerde tasarruf etmek mümkün değil.”açıklamayı yaptı.

Bölgeyi ziyaret eden fon yöneticileri, devlet varlık fonlarının sıklıkla rakipleriyle yüz yüze bekleme salonlarında beklediklerini söylüyor. Silikon Vadisi ve New York merkezli yöneticiler, Abu Dabi’nin en iyi otellerinden biri olan Four Seasons’ın beyaz mermer zeminli lobisinde neredeyse her zaman bulunuyor.

ŞEHİR SELMAN PROJESİNİ AÇIKLAYACAK

WSJ’nin haberine göre, gelecek ay düzenlenecek Riyad konferansının altın arayıcıları için bir mıknatıs olması bekleniyor. Konferansta Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, ‘Geleceğe Yatırım Girişimi’ olarak bilinen çılgın projesini anlatacak.2018’de Suudi casusların Cemal Kaşıkçı’yı öldürmesinin ardından Wall Street’teki birçok işletme ve fon, ahlaki korkular nedeniyle ülkeden yatırım almaktan kaçındıklarını söyledi.

Bazı şirketler Krallık’tan gelecek yatırımlardan uzak durmaya devam ederken, insan hakları grupları ülkenin muhalif gruplara yönelik muamele konusundaki karanlık geçmişini vurgulamaya devam ediyor.

Ancak diğer para kaynaklarının tükenmeye başlamasının ardından Suudi finansmanı geçen yıla göre çok daha fazla talep görmeye başladı. Geçen yılki konferansta Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu Lideri Yasir Al Rumayyan, dünyanın en büyük yatırım şirketi yöneticilerinden ikisi olan Blackstone’dan Stephen Schwarzman ve Bridgewater Associates Kurucusu Ray Dalio ile bir panelde oturdu.İflas eden FTX CEO’su Sam Bankman Fried gibi risk sermayesi alanının en önemli isimleri de katılımcılar arasında yer aldı.

Tüm etik çekincelere rağmen Körfez sermayesi, başta Batı ülkeleri olmak üzere dünya çapında ilgi görüyor. Söz konusu tablo, küresel finansal krizin etik korkuların ötesine geçtiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu