Teknoloji

2023’te teknolojinin gündemi ne olacak?

Yeni yıla sayılı günler kala 2023 yılında teknolojinin gündeminde neler olacağı da merak konusu. Yapay zekanın etkisinin devam edeceğini belirten teknoloji uzmanları, artırılmış gerçekliğin sık sık karşımıza çıkacağını, dijital ve fiziksel dünyaların yakınlaşacağını söylüyor. 2023 yılında ‘her şeyin uygulaması’ olarak tanımlanan daha büyük uygulamalarla karşılaşacağız. Tüm bu gelişmeler nedeniyle siber güvenlik çok daha değerli hale gelecek.

Hiper temas dünyası

Dijitalleşme ve dijital dönüşümün dünyanın her yerinde ve her kesimde ilerlediğini belirten Ecehan Ersöz, “Verideki artış hem hacimsel hem de işlemsel. Hem tüketici hem de iş uygulamaları bu durumu giderek daha fazla destekliyor ve katkıda bulunuyor. Nesnelerin interneti dediğimiz IoT kavramı, entegre sensörler, cihazlar, ağlar ve altyapılar ile bağlantılı olarak her geçen gün artmaktadır. Bu teknoloji yapay zeka ile entegre edilerek AIoT olarak çalışır hale gelir. Bu sinerji sayesinde bizden gelecek bilgiler ve üretecekleri geri bildirimler etrafımızdaki cihazlarla oluşturacağımız sinerjiyi artıracaktır. Statista’ya göre 2023’te dünya çapında yaklaşık 20 milyar IoT cihazı olacak ve bu sayı 2025’te 31 milyara çıkacak. Elbette 5G ile yaşanacak hız artışını da hesaba katmak gerekiyor. Bu sayede bağlantılılık kapsamının artmasıyla hiper ilişki seviyelerine yaklaşmış olacağız.”

Yapay zeka kuşatması devam edecek

Yapay zeka artık hayatımızda fazlasıyla yer alıyor. Hiper ilişkilendirme, yapay zekanın gücüne daha da fazla güç katacak. Öğrenme, çağrışım yapma, yorumlama gibi insan kavramlarının yapay zeka için büyük bilgi ve büyük bilgi sağlayan platformlarda gerçekleştirilmeye devam edeceğini kaydeden Ersöz, “Aslında kodsuz yapay zeka dönemi yaklaşıyor. No-code AI olarak tanımlanan bu konsept, arayüzler üzerinde sürükle-bırak yöntemi ile daha akıllı işlerin ve servislerin üretilmesini kolaylaştıracak. Bunun öne çıkan örneklerinden biri olarak moda sektöründe uzun yıllardır takip ettiğim Stitch-Fix markasını göstermek mümkün. Marka, müşterilerin zevklerine ve boyutlarına uygun teklifler sunmak için bu formülü kullanır. Yapay zekanın perakendeden finansa birçok branşa katkısı kendi gelişimi ile katlanarak devam edecek.”

arttırılmış gerçeklik

Sanal gerçeklikten artırılmış gerçekliğe, karma gerçeklikten ortadaki her şeye kadar gerçekliği simüle eden tüm teknolojileri içeren artırılmış gerçekliğin, 2023 ve sonrasında sıkça karşılaşacağımız bir alan olduğuna işaret eden Ersöz, “Yeni nesil internet 3 boyutlu tasarım ve etkileşim noktasında jeo-uzamsal bağlamda yapılacaktır. İyileştirmelerle daha da ileriye gidecek. Bu da e-ticareti ve bilgisayar oyunlarını kullanıcı deneyimi açısından bir üst seviyeye taşıyacaktır. Ayrıca e-ticaret noktasındaki bu gelişme hem tüketicilere hem de işletmelere değerli katkılar sağlayacaktır. Öte yandan Web 3.0, az kodlama bilgisi olan veya hiç olmayan az kodlu ve kodsuz olarak tanımlanan kavramlarla uygulamaların geliştirilmesini sağlayacaktır.

Siber güvenlik değerli hale gelecek

İnternetin ve datanın olduğu her yerde siber güvenliğin vazgeçilmez olduğuna değinen Ersöz, “Dolayısıyla hem bilgi hacminin hem de bağlanabilirliğin arttığı bir dünyada bu iki faktöre daha fazla önem verilmeyi hak ediyor. Siber güvenlik, internet üzerinden kurumsal veya bireysel verilere kötü niyetli erişimi engellemek için geliştirilen uygulamaları içerir. Siber güvenlik için kullanıcıların dikkat etmesi gereken en temel nokta internet ile nasıl bir internet yapısı ile temas kurdukları, cihazlarında güncel uygulamaların olup olmadığı ve bilgi paylaşımını tüm süreçlerde göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Tehditlerin arttığı günümüz dünyasında uygulama içi fotoğraf ve görseller paylaşılırken örtüklük politikaları gözden geçirilmelidir. Şirketlere gelince, Gartner’a göre, 2025 yılına kadar kuruluşların yüzde 60’ı, üçüncü taraf süreçlerini ve iş sözleşmelerini yönlendirmede birincil belirleyici olarak siber güvenlik riskini kullanacak.”

Dijital ve fiziksel dünya birleşecek

Dijital ve fiziksel dünyayı birbirine yakınlaştırma çabaları olduğunu ve bu duruma neden olan iki değerli bileşenin dijital ikiz teknolojisi ve 3D baskı olduğunu belirten Ersöz, “Dijital ikizler, yeni fikirlerin test edilmesi için kullanılan gerçek dünya süreçleridir. güvenli bir dijital ortamda ve uygulanmadan önce test edilir. sanal ortamda üretilen operasyonların veya ürünlerin simülasyonlarıdır. Tasarımcılar ve mühendisler dijital ikizleri, bir üretim hattını durdurma maliyetleri gibi gerçek hayattaki deneylerin yüksek maliyetlerine katlanmadan kullanabilirler. 2023 yılında kullanımları daha da yaygınlaşacak” dedi.

Kuantum bilişime dikkat!

Kuantum hesaplama, atomik ve atom altı seviyede güç ve maddenin doğasını açıklayan kuantum teorisinin unsurlarına dayanır. Ersöz, “Kuantum bilgisayarın tasarımı, kuantum fiziğinin ilkelerini ve geleneksel bilgisayarların işlem gücünü artırmaya dayalıdır” diyen Ersöz, “Splunk, Honeywell, Microsoft, AWS ve Google, kuantum bilgisayarlarla ilgili önemli çalışmalar ve yenilikler yürütüyor. , normal bilgisayarlardan çok daha hızlıdır. Bu şirketlerin küresel gelirlerinin 2029’da 2,5 milyar doları aşması bekleniyor. Bu nedenle, kuantum bilişimi büyük ölçekte geliştirmek ve iyileştirmek için dünya çapında bir yarış var. Kuantum bilişim, 2023 yılında dikkatle izlenmesi gereken bir teknoloji alanıdır” dedi.

Süper uygulamalar artacak

2023 yılında ‘her şeyin uygulaması’ olarak tanımlanan daha üstün uygulamalarla karşılaşacağız. Ersöz, 2023 teknoloji gündemi hakkında şu bilgileri verdi:

– Son zamanlarda Twitter’ı aldıktan sonra harika uygulama kavramını en çok kullanan isim Elon Musk oldu. Musk, Twitter’ın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmayı ve onu “her şey için uygulama” olacak harika bir uygulamaya dönüştürmeyi hedeflediğini söyledi. Harika uygulamaları, farklı işlevlere sahip uygulamaların tek bir çatı altında toplanması olarak düşünmek mümkündür. Tek bir uygulama üzerinden alışveriş, sosyal paylaşım, finansal süreç, araç kiralama ile ilgili. Bu yaklaşım yüksek talep görecektir. Öte yandan, tek bir uygulama farklı alanlarda kullanıcı davranış dinamiklerine sahip olacağından, özelleştirme noktasında daha özel sonuçlar elde edilebilmektedir.

– Sevkiyat ve lojistik alanları başta olmak üzere iş dünyasında otonom sistemler devreye alınmaya devam edilecek. Otonom sistemler sayesinde birçok fabrika ve deponun şimdiden kısmen veya tamamen otonom hale geldiğini görebiliyoruz. Otonom araçlar yeniden gündemde olacak. Bu yıl daha fazla sürücüsüz kamyon, gemi ve teslimat robotunun konuşlandırıldığını göreceğiz ve giderek daha fazla depo ve fabrika otonom teknolojiyi yeniden kullanacak.

– Sürdürülebilirlik, dünyamızın en değerli gündem maddelerinden biridir. Çevreye yönelik tehditler geçtiğimiz birkaç yılda aşikar hale geldi ve çoğumuz daha çevre dostu olmak için davranışlarımızı ve uygulamalarımızı geliştirmeye devam etmemiz gerektiğinin farkındayız. Dolayısıyla hem markaların hem de tüketicilerin değer verdiği konular arasında ilk sırada yer alıyor.

– Sürdürülebilirliğin dört temel kavramı çevresel, sosyal, yönetişim (ESG) ve ekonomik olarak tanımlanmaktadır. Yakın tarihli bir Gartner anketi, iş dünyası liderlerinin yüzde 87’sinin önümüzdeki iki yıl içinde kuruluşlarının sürdürülebilirliğe yaptığı yatırımı artırmayı beklediğini ortaya koyuyor. 2023’te tüketiciler, satın aldıkları mal ve hizmetlerin güç açısından verimli olmasını ve daha sürdürülebilir teknolojiyle desteklenmesini daha fazla talep edecek. Bu nedenle, sürdürülebilir teknolojilerde inovasyonda bir artış olacaktır.

– 2023 yılında şirketlerin emisyonlarını ve güç tüketimlerini tekrarlanabilir, dengeli ve denetlenebilir bir şekilde ölçmelerine ve kategorize etmelerine yardımcı olacak çözümler ortaya çıkacaktır. İzlenebilirlik, analitik, emisyon yönetimi yazılımı ve yapay zeka gibi teknolojiler bu analizlere güç katacak. Bu, işletmelerin geride bıraktıkları karbon ayak izini azaltmada değerli bir rol oynayacaktır.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu