İş

2 ay boyunca Türkiye’de mekik oldular! Yolda çok sayıda sıfır anlaşma var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 ülkeyi kapsayan 200’den fazla kişilik Körfez iş gezisine katılan Türk iş dünyası değerli iş bağlantıları ile döndü. Dış Ekonomik Çıkarlar Konseyi’nin (DEİK) ev sahipliğinde Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) düzenlenen iş forumları ve ikili görüşmeler, Körfez çeşidinin katma değerini artırdı. İnşaat, gayrimenkul, sanayi, tarım, gıda, lojistik ve finans sektörlerini temsil eden Türk heyetindeki iş insanları özellikle Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yoğun ilgi gördü.“PEK ÇOK SIFIR ANLAŞMA GELİYOR”

Körfez ziyaretini daha değerli kılan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, sadece özel sektörde faaliyet gösteren firmaların toplam 27 sözleşme imzaladığını belirterek, “Bunlar şimdilik imzalanan işbirlikleri. Ziyaret sırasında yoğun iş görüşmelerinden yeni anlaşmalar çıkıyor. Toplam bir rakamdan bahsetmek mümkün değil ama 30 milyon dolardan 150 milyon dolara kadar değişen rakamlarla anlaşmalar imzalandı. Bunu sıfırlarla ilgili daha fazla anlaşma takip edecek. Öngördüğümüz yeni yatırımlar bu yıl başlıyor ve yaklaşık bir yıldır artarak devam ediyor.”söz konusu.

50,7 MİLYAR DOLARLIK İMZALAR KAMUYA SAHİPTİR

Kamu kurum ve kuruluşlarının da değerli işbirliklerine ulaştığına dikkat çeken, DEİK Lideri Olpak, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abudabi’de imzalanan 50,7 milyar dolarlık anlaşmaların tamamının kamuoyunu ilgilendirdiğini söyledi.

Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Birleşik Arap Emirlikleri İş Kurulu Başkanı Tevfik Öz, üç ülkenin de anlaşmalarla döndüğünü belirtti. “Özel sektör temsilcileri 8-9 saat süren toplantılar yaptı. Görüşmelerde başlıca sektörler; Enerji, otoyollar, özel hastaneler, taahhüt, bilişim ve teknoloji alanlarında önemli döviz kazandırıcı anlaşmalar imzalandı. Körfez bölgesinden yatırımcılar 2 aydır Türkiye’ye servisler yapıyor ve bu görüşmelerden sonra heyetlerin gelişi hızlanacak.” söz konusu. İşbirliklerinin katlanarak devam edeceğini belirten Öz, , “2-3 ay içinde taahhüt ve sanayi sektöründe çok önemli mutabakatlara varıldığını hep birlikte duyacağız”sözlerini sözlerine ekledi .

“BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, çok kalabalık bir heyetle 3 ülkeyi ziyaret ettiklerini belirtti. “Aslında çok ilgi vardı. Hem devlet başkanları hem de bakanlar tarafından çok güzel bir alan açıldı. Bu boşluğu doldurmak biz işadamlarına düşüyor. Dolayısıyla işadamları da büyük ilgi ve teveccüh gösterdi.”dedi.

‘GEÇMİŞTEN PAY ALMAK İÇİN GÖREVİMİZE GÖRE NE OLDUĞUNU YAPIYORUZ’

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane, bu ülkelerin yurtdışında yaptıkları yüksek yatırımlar nedeniyle ziyaretin büyük önem taşıdığını vurguladı. “Bu tür misyonlara katılarak hem ülkemizi tanıtıyoruz hem de bu pastadan pay almak için üzerimize düşeni yapıyoruz. Yani askerlik olarak tanımlıyorum, ülkemiz için yapılan yeni bir askerlik.”dedi.

Nane, ülkeye gelebilecek her yatırım “istihdama ve refaha katkı”anlamına geldiğini savunarak “Önümüzdeki dönemde bu üç ülkeden çok büyük yatırımlar gelecek. Bunun en güzel örneği Abu Dabi ile yapılan 50,7 milyar dolarlık anlaşma. Katar ve Suudi Arabistan ile eş zamanlı olarak ön çalışmalar yapıldı.”ifadeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beypazarı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu